EBSO Pazar Yeri
EBSOV KADINLAR BİRLİĞİ GAZETECİ,YAZAR TULUHAN TEKELİOĞLU'NU İZMİRLİ KADINLARLA BULUŞTURDU

 Kadının gücü ‘ben’liğinde saklı

 Ege Bölgesi Sanayi Odası Vakfı Kadınlar Birliği’nin konuğu olan Gazeteci Yazar Tulûhan Tekelioğlu, kadınlara ‘40 yaş’ı anlattı.

Gazeteci Yazar Tulûhan Tekelioğlu, kadınlara güçlerinin farkına varmalarını öğütlerken, “Kadın eğer 'ben' derse, o zaman erkeklerin gözünde daha kuvvetli olur" dedi.

 Ege Bölgesi Sanayi Odası Vakfı (EBSOV) Kadınlar Birliği, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlediği etkinlikte, Gazeteci Yazar Tulûhan Tekelioğlu’nu konuk etti. Mutlu ve uzun bir beraberliğin şifresini çözmeyi başarabilen 36 çift ile yaptığı söyleşilerden oluşan Her şeye Rağmen İkimiz adlı kitabı’nı tanıtan,  'Birliktelikte ve evlilikte başarının püf noktalarını anlatan Tekelioğlu, 40 yaşındaki kadınların kişisel dünyalarını anlattığı belgeseli ‘40'ında 40 Kadın’ı da Ege Bölgesi Sanayi Odası Vakfı Kadınlar Birliği üyeleri ile birlikte izledi.

 
40 yaşında farkediyorlar

 

 

  Kadınların 40 yaşlarına geldiğinde kendilerini fark etmeye başladıklarını söyleyen Tulûhan Tekelioğlu, kendi yaşamından da örnekler verirken, "40 yaş kadınlar için bir dönemeç. Kadınlar o döneme geldiklerinde kendi değerlerini sorgulamaya başlıyorlar. Bende o kadınlardan birisiydim. Kadın aile içinde bir erkeğin karısı ya da çocuğun annesi olarak tanımlanıyor. Kanatlarınızı açmazsanız büyüklüğünü göremezsiniz. Önemli olan kendini birey olarak tanımlayabilmek ve 'ben' demeyi öğrenebilmek. Toplumda ‘ben de varım’ dediğiniz zaman erkekler tarafından da kabul görürsünüz, onların gözünde daha kuvvetli olursunuz” dedi.
  
Yaratıcı olun
 Evlilikte saygının önemine de değinen Tekelioğlu, evlilik sürecinde her zaman fedakarlık yapan tarafın kadınlar olduğuna dikkat çekti. Kadının kendi kimliğini kazanmadığı takdirde ülke meselelerinin de devam edeceğini ifade eden Tekelioğlu, kadınlara şöyle seslendi: “Kadın olarak yaratıcı olursanız, hayallerinizin peşinde koşarsanız hiç kimse size engel olamaz. Kadın ve erkek ortak değerlere sahip olursa, en başta da saygı varsa evlilik yürür. Kadın ve erkek el ele vererek adım atarsa toplum yücelir. Önünüze bakın ve kendinize acımayı bırakın. Çünkü kendine acımak insanı aşağı çeken bir duygudur. Hayata bir kez geliyoruz. Bu sebeple inanarak yolumuza devam edelim, kız çocuklarımızı birey olarak yetiştirelim ve elimizden gelenin en iyisini yapalım.”
  
Çağdaşlığın sembolü
 
 EBSO Vakfı Kadınlar Birliği Başkanı Hülya Kuloğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün kadınların eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu yaşam özlemlerini dile getirdikleri birlik ve beraberlik günü olarak kutlandığını hatırlattı. Kuloğlu, “Cumhuriyetimizin kurulduğu ilk günden bu güne dek kadınlarımız, modern ve çağdaş günlere gelmemizde önemli görevler başarmışlardır. Her geçen gün daha da büyüyen ve gelişen Türkiye’de kadınlarımız üzerlerine düşen görevleri fazlasıyla ve layıkıyla yerine getirmektedirler” dedi.

 Hemen her alanda yaratıcı gücünü, şefkatini, doğruluğunu, azmini, sabrını ve dürüstlüğünü ortaya koyan Türk kadınlarının uluslararası düzeyde de fazlasıyla etkin rol oynadığını belirten Kuloğlu, iş yaşamında da üst düzey yönetici konumundaki kadınların yüz akı olarak ciddi başarılara imza attığını söyledi. Hülya Kuloğlu, daha uygar ve saygın toplum için kadınlara her zaman ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekerken, kadınların bir gün değil her gün hatırlanmasını istedi.

 EBSOV Kadınlar Birliği Başkanı Hülya Kuloğlu, söyleşinin sonunda Gazeteci Yazar Tekelioğlu’na teşekkür plaketini organizasyona destek veren Meclis Başkanı Mehmet Tiryaki’nin eşi Nurçin Tiryaki, Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar’ın eşi Çiğdem Yorgancılar, önceki dönem Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın’ın eşi Feyz Taşkın ve Kadınlar Birliği üyeleriyle birlikte takdim etti.  

 Yorgancılar: Kadın girişimciler artmalı

 Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, toplantıda yaptığı konuşmada kadının iş hayatındaki önemine değindi. Kadın girişimcilerin sayısının artırılması için destekler konusunda önemli faaliyetlerin ve çalışmaların olduğunu belirten Yorgancılar, Gaziantep’te belediyeden emekli olduktan sonra iş hayatına atılarak 70 ülkeye gelinlik ihraç eden Serpil Karuserci’nin başarısını örnek gösterdi. Ender Yorgancılar, Türkiye’de nüfusun yarısının kadın olduğuna işaret ederken, "2023 yılındaki 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak için sadece erkeklerin çalışması yetmez. Kadınların iş hayatına dahil olması şarttır. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde kadın girişimcilerin aktif rol alması ile ilgili çalışmalar yaptık. 81 ilde kadın girişimcilerimiz çok önemli eserlere imzalarını atıyor” dedi.

 Kendisinin Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildiği 2009 yılında, EBSO Meclisi’ndeki 144 üyeden 4 tanesinin kadın olduğunu hatırlatan Yorgancılar, “Bu sayının Mayıs ayında yapılacak seçimlerimizde daha da artmasını umuyorum. İnşallah bir gün bir kadın EBSO Başkanı da olur” diye konuştu.

 

 

 

 Site içi arama
EBSOV - Online Bağıs
EBSOV - Foto Albümü
 
 
  Kullanıcı Adı
  Şifre
 
 
 
Duyurular
Duyurular
GÜNCEL HABERLER
Etkinlikler
 
 
 
 
<< MAYIS 2020 >>
PztSalıÇrşPrşCmCtsPzr
010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 
Site Haritası     

Ege Bölgesi Sanayi Odası Vakfı
Cumhuriyet Bulvarı No:63 İZMİR
Tel : +90 232 455 29 69 - Faks : +90 232 483 99 37
vakif@ebso.org.tr - www.ebsov.org.tr

Ege Bölgesi Sanayi OdasıTürkiye Odalar ve Borsalar Birliğiİzmir'in Girişimci KadınlarıABİGEM İzmir

 

 


Mobil Ödeme Bahis - enes batur gerçek kahraman full izle - family guy izle - Recep İvedik 6 izle - iss pyaar ko kya naam doon izle - the office izle