Hakkımızda > Başkanın Mesajı
Sosyal yardım kuruluşları, topluma sağladıkları faydaların yanında devletin yapması gereken bazı faaliyetleri üstlenmeleri açısından önemli kuruluşlardır. Zor durumda kalmış, yardıma muhtaç birine bir nebze de olsa maddi ve manevi yönden destek olabilmek en başta gelen insanlık görevidir. Bu anlamda Sivil Toplum Kuruluşlarının gün geçtikçe önem kazandığı açıktır.
 
Ülkemizde, sosyal, ekonomik ve kültürel alanlarda vakıflar tarafından yapılan katkıların büyüklüğü çok önemli boyutlara ulaşmış durumdadır. Vakıflar temelde gönüllülük esasına dayalı, kar amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşlarıdır.
 
Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, vakıflarla ilgili görüşlerini 01.Mart.1922 tarihinde yaptığı T.B.M.M. açılış konuşmasında şöyle ifade etmiştir ;
"Vakıflarla ilgili konulara gelince; bilinmektedir ki vakıflar memleketimizin mühim bir servetini teşkil eder. Bu servetten millet ve memleketin gerektiği şekilde istifade edebilmesi için Şer'iyye Vekâletiyle beraber bütün Bakanlar Kurulunun ve hatta Yüce Meclisin bu hususu ehemmiyetle tetkik ile bu büyük müessesenin haraplıktan korunmasını ve memlekete faydalı bir hale konulmasını temenni eylerim.’’
 
Ege Bölgesi Sanayi Odası Vakfı, 2000 yılında Odamız üyesi olan sanayicilerin, ülkemizin ve bölgemizin ekonomik, sosyal, bilimsel ve kültürel gelişimine katkıda bulunmak amacı ile kurulmuştur. EBSO Vakfı olarak, “en iyi yatırım, geleceğe olan yatırımdır” inancı içerisinde, eğitim ve öğretim alanında verdiğimiz burs çalışmalarımızı daha geniş kitlelere ulaştırmak çabasındayız.
 
Vakfımız, değerli hayırsever sanayicilerimizden aldığı güç ve destekle üniversitelerde ve sanayi de nitelikli iş gücü yetişmesine yönelik teknik liselerde öğrenim gören her yıl yaklaşık 500 öğrenciye burs vermektedir. Bursiyer öğrencilerimize maddi kaynak yaratmanın yanı sıra; öğrencilerimizle gerçekleştirdiğimiz toplantılarla kendilerine manevi yönden de destek olunmakta ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunacak eğitimler düzenlenmektedir.
 
EBSO Vakfı, her yıl verdiği karşılıksız burslar yanında, kırsal kesimlerdeki muhtaç ve yoksul ailelere yaptığı gıda ve yardıma muhtaç öğrencilere ulaştırdığı kırtasiye yardımlarıyla bölgede yaşayanlarımızın ihtiyaçlarını karşılama gayreti içindedir. Ayrıca, Vakfımız bünyesinde, sanayicilerimizin eşlerinden oluşan Kadınlar Birliği yapılan çalışmalara önemli bir güç ve destek sağlamakta, burs programına katkıda bulunmak amacıyla çok çeşitli organizasyonları gerçekleştirmektedir.
 
Vakfımız, yapımını üstlenerek Milli Eğitim Bakanlığı' na devrettiği Kiraz Cevizli ve Bergama Dereköy İlköğretim Okullarının her türlü ihtiyaçlarının karşılanmasına gayret ederken, yardım talep eden bölgemizdeki okullarımıza imkanları ölçüsünde destek vermektedir.
 
Uzun bir mücadele süreci sonunda vergi muafiyeti alan vakıf statüsüne kavuşan Vakfımıza yapılacak bağışların vergiden muaf tutulması sağlanmıştır. Bu muafiyet, vakfımızın, kendi imkanları dahilinde yapmış olduğu kamuya dönük hizmetlerinin artmasına ve hizmet yelpazesinin genişleyerek daha çok öğrenciye burs ve gelişim olanağı sağlamasına imkan tanımıştır.
 
Eğitilmiş insan gücüne yapabildiğimiz destekle ülkemizin gelişimine bir nebze olsun katkıda bulunabilmek bizlere büyük  memnuniyet vermektedir. Vakfımızın bu sosyal sorumluluğunu yerine getirmesi, yapılan yardımların çok daha geniş kitlelere ulaşması, hiç şüphesiz ki değerli üyelerimizin, hayırsever vatandaşlarımızın hiçbir zaman esirgemedikleri ilgi ve desteklerine bağlı bulunmaktadır. Yapılan bağışlar kadar bu bağışların düzenli bir şekilde, en ihtiyaç duyulan bölge ve kişilere ulaştırılması da ayrı bir önem taşımaktadır.
 
 
Saygılarımla,

Ender YORGANCILAR
Yönetim Kurulu Başkanı
Site içi arama
EBSOV - Online Bağıs
EBSOV - Foto Albümü
 
 
  Kullanıcı Adı
  Şifre
 
 
 
Duyurular
Duyurular
GÜNCEL HABERLER
Etkinlikler
 
 
 
 
<< EYLÜL 2021 >>
PztSalıÇrşPrşCmCtsPzr
0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930
 
Site Haritası     

Ege Bölgesi Sanayi Odası Vakfı
Cumhuriyet Bulvarı No:63 İZMİR
Tel : +90 232 455 29 69 - Faks : +90 232 483 99 37
vakif@ebso.org.tr - www.ebsov.org.tr

Ege Bölgesi Sanayi OdasıTürkiye Odalar ve Borsalar Birliğiİzmir'in Girişimci KadınlarıABİGEM İzmir